Jeden z pleťových olejov Sensisana v našom e-shope obsahuje olej z orecha kukui. Mnohí z nás určite o takomto druhu orechov nepočuli, nečítali. Tak si trochu zacestujme... 

Orech Kukui - symbol Havaja

Hoci je Kukui Havajským národným stromom, pôvod tu nemá. Priviezli ho sem Polynézania, ktorí ako prví osídlili Havajské ostrovy. Dôvodov prečo so sebou priviezli do svojho nového domova semienka tohto stromu bolo mnoho.

Zrejme najdôležitejším využitím bolo použitie orechu ako sviečky. Silne olejnaté orechy sa napichali na strednú časť listu kokosovej palmy, zapálil sa najvrchnejší a postupne horel jeden orech po druhom. Odtiaľ vznikol aj anglický názov orechu – candlenut, teda sviečkový orech. Olej z jadier sa tiež lial do kamenných lámp a do pochodní zo zmotaných listov.

Olej mal ale aj ďalšie využitie. Natierali sa ním drevené misky, aby sa pekne sfarbili a boli vodeodolné. Rybári ním tiež impregnovali svoje siete. Sadza z vypáleného oleja sa zasa používala ako farba na písanie, tetovanie alebo zdobenie kanoe.

Kukui sa tiež používali v kuchyni. Pražené, drvené a mixované jadrá zmiešané s morskou soľou sa jedli ako tradičná havajská pochúťka Inamona. Jadrá sú však vo veľkom množstve laxatívne, čo sa využíva v medicíne, surové sú dokonca mierne toxické. Napriek tomu sa však v Ázii používajú ako náhrada drahých makadamských orechov. Ich chuť sa síce nepodobá, ale majú podobný tvar, veľkosť i olejnatosť – až 50%.

Leštené orechy kukui s veľmi tvrdou škrupinou sa tiež používali na tradičné náhrdelníky, ktoré sú dodnes veľmi populárne - pálené čierne, zrelé hnedé alebo nezrelé biele.

Zvyšné časti rastlín – kôra, kvety i plody sa používali na medicínske účely. Napríklad rozžutými kvetmi sa liečil soor v ústach malých detí, šťava zo zelených plodov pomáhala na popraskané pery, opary a mierne spálenie slnkom. Z listov kukui spolu s listami stromu Noni sa vytvárali teplé soľné a pieskové zábaly na rany a modriny, pomáhali tiež pri reume.

Zaujímavým spôsobom používali kukui orechy rybári. Okrem toho, že z kmeňa kukui vyrábali kanoe, hádzali do oceána pečené jadrá orechov aby olejový film zvýšil viditeľnosť pod hladinou. Rybári tiež verili, že ak vypľujú rozžuté orechy do vody, hladina oceánu sa upokojí.

Kukui si aj v záplave tropickej zelene nemožno nevšimnúť. Strom s pekne tvarovanými listami striebristo-zelenej farby so vždyprítomnými orechmi možno vidieť pri cestách, v horách i v záhradách. Stromy vytvárajú pre trópy nesmierne dôležitý tieň, nevýhodou však býva, že orechy často padajú. Myslite na to, keď si budete chcieť pod stromom Kukui odpočinúť alebo zdriemnuť.

http://www.magazin.nomad.sk/index.php/cestovanie/kauai/312-kukui